Haber

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, memurlar için ek zam istedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Kamu görevlilerinin durumu bir an önce görülsün ve Ocak ayında enflasyonun artmasıyla birlikte yüzde artışın da artmasıyla birlikte ek zam yapılması zaruret haline geldi” dedi. yansıyacaktır.” söz konusu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Yalçın ve beraberindeki Memur-Sen’in yönetimini kabul etti.

Toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yalçın, memur maaşlarına ek zam talebi ile çalışma hayatına ilişkin yeni sorun ve beklentileri Bakan Bilgin’e ilettiklerini söyledi.

Kamuda 550 bin civarında sözleşmeli personel alımına ilişkin çalışmanın geçtiğimiz günlerde Meclis’e gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Yalçın, CHP ve CHP başta olmak üzere yerel yönetimlerde ihraç edilen sözleşmeli memurları istediklerini söyledi. HDP’ye yeniden iş güvencesi verilecek.

“Çalışanlar eğitim durumlarına göre konumlandırılmalı”

Yalçın, 4C’den 4B’ye geçen ancak 4C-B olarak ifade edilen ve 4A kadrosuna alınacak çalışanların eğitim durumlarına göre konumlandırılacağı beklentisini Bakan Bilgin’e ilettiklerini söyledi.

Yalçın, idari hizmet sözleşmeli usta öğreticiler ve ek ders karşılığında öğretmenlik yapanlar gibi çalışanların beklentilerini de Bakan Alim’e iletme fırsatı bulduklarını ifade etti.

Emekli maaşı konusunda işçinin mağdur olmaması gerektiğini vurgulayan Yalçın, işçinin de tıpkı şef ve teknisyen gibi 3600 ek gösterge düzenlemesinden yararlanabilmesi için talepte bulunduklarını kaydetti.

“Kaşıkla aldığımız kepçeyle geri döner”

Kamu görevlilerinin vergi matrahları konusunda tedirgin olduklarını ifade eden Yalçın, “Kaşıkla aldığımız, kepçeyle döndüğümüz bir pozisyon var. Kamu görevlileri yılın son aylarında vergiden dolayı maaşlarını kaybediyor. Bu itibarla vergi yüzde 15 olarak sabitlendi ve vergi matrahı artırıldı.Konuyu geçiştirdik.” dedi.

Özellikle büyükşehirlerde kira bedelleri nedeniyle memurların çalışmak istemediğine dikkat çeken Yalçın, şöyle konuştu:

“Memur maaşlarına zam yapılmasına olan ihtiyaç ve beklentimizi yeniden dile getirdik. Taban fiyattan yapılan düzenlemenin çıtası ve çıpası ortada. Bu yönetmelik, alanın aynı anda hem okunup hem de görüldüğünü gösteriyor. aynı kuralların memurlar için de geçerli olduğunu ve bunun da görülmesi gerektiğini.En düşük devlet Memur maaşını toplu sözleşme ile değerli bir aşamaya taşıdık ama bu artık ekonomik göstergelerle, satın alma gücünün kaybıyla geride kaldı. ve enflasyonun büyüklüğü. En düşük memur maaşı 8 bin 39 lira. Temel yaklaşımımızı ortaya koyduk.”

“Kamu görevlilerinin durumu bir an önce görülsün ve Ocak ayında enflasyonda yaşanan farkla birlikte yüzde artışın yansıtılacağı zam ile birlikte ek zam yapılması zaruret haline geldi.” Yalçın, bu artışı memur maaşlarına yansıtmak için birçok seçeneğin olduğunu söyledi.

“Aralık enflasyonu bekleniyor”

Hükümetin bu konuda adım atması için Aralık ayı enflasyon rakamının açıklanmasının beklendiğini belirten Yalçın, “Memurlar olarak ek bir artış bekliyoruz” dedi. söz konusu.

Memur maaşlarına ek zam taleplerinde rastgele bir oranın konuşulmadığını kaydeden Yalçın, taban ücret artışında aynı gerekçelerin memurlar için de geçerli olduğuna dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye arasında müzakerelerin sürdüğünün kendilerine bildirildiğini belirten Yalçın, zam oranı veya tedbirin Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından görüşülebileceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu