Haber

Çin, Covid-19 aşısında ikinci hatırlatma dozuna başlıyor

Çin’deki sağlık yetkilileri, 60 yaş üstü nüfus ile kronik hastalığı ve bağışıklık zayıflığı bulunan risk grubundaki bireylerin Kovid-19 aşılarının ikinci hatırlatma dozu ile aşılanacağını bildirdi.

Devlet Kurulu Ortak Tedbir ve Denetim Mekanizması’ndan yapılan açıklamada, ilk hatırlatma dozunun üzerinden en az 6 ay geçen kişilerin ikinci hatırlatma dozunu yaptırabileceği belirtildi.

Açıklamada, acil kullanım için onaylanan tüm aşıların uygulanabileceğine değinilirken, bağışıklık etkisinin artırılması için daha önce yapılan aşılardan farklı aşıların tercih edilmesi önerildi.

Danıştay daha önce yerel yönetimlerden yaşlı nüfusun aşılanmasına öncelik vermelerini istemiş ve Ocak 2023’e kadar 80 yaş üstü nüfusun yüzde 90’ının en az bir doz aşılanması hedefini koymuştu.

Ulusal Sağlık Komitesi verilerine göre Çin’de Kasım ayı sonu itibarıyla 80 yaş üstü nüfusun yüzde 76,6’sı en az bir doz, yüzde 65,8’i iki doz, 60 yaş üstü nüfusun yüzde 90,68’i ise tek doz. 86.42 iki doz almıştır.

Geçtiğimiz hafta açıklanan yeni Kovid-19 yaklaşımı doğrultusunda Çin, salgın önlemlerini gevşeteceğini açıklamıştı. Ülkede yaşlı nüfusta aşılanma oranının hala beklenen düzeyde olmaması, virüsün yayılmasıyla birlikte can kaybının artabileceği endişesini yaratıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu